Jdi na obsah Jdi na menu
 


Long time homework ICT

 

ICT - Long term assignment (you should know the information)
1.       Copyright – in Czech republic – Autorský zákon, should everybody know. Find Autorský zákon č. 121/2000  on the Internet and read carefully so that you are able to solve some tasks after Christmas. Pay special attention to sections (§) 2, 3, 30-40 
2.       Find information about SW licenses and fill in the chart, please use Czech sources!! (you can briefly describe each type of licence in Czech if you feel that you cannot manage it in English)
Definition: „Softwarová licence je v informatice právní nástroj, který umožňuje používat nebo redistribuovat software, který je chráněn zákonem. V České republice se jedná o Autorský zákon.“[1]
 

Type of licese
description
OEM
SW nakoupený s počítačem, trvalá (časově neomezená),nepřenositelný, COA štítek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
3.       Try to solve following situations:
a)      Give a piece of advice:
Právě jsem při úklidu našel CD, zakoupené někdy v roce 2003 ve srubu Březinka, obsahuje fotografie v jpeg, autor neznámý (není uveden a vypadá to jako sbírka fotografií různých autorů), většina pochází z doby stavby opevnění, tzn. těsně před okupací. Mohu je nahrát na svůj WEB?
b)      Can you make a copy of a new music CD which you have just bought?
c)       You are to prepare a review of a book for your Czech language lesson. You have found a good one on www.eknihy.com. Can you use it? How?
d)      Your teacher has bought a film on DVD. Can s/he project it to students in their lesson?
e)      You have scanned your school-mate´s textbook and now you use it at school and at home too. Is it legal? Who breaks the law?


[1] Wikipedie [online]. 23.8.2006 [cit. 2011-12-12]. Softwarové licence. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Softwarov%C3%A1_licence>.